[ n e j s e m . š o b u l !
[ n o v i n k y ] [ d o w n l o a d ] [ o . n á s ] [ k o n t a k t ] [ h r a : b e r u š k y ] [ h r a : b e r u š k y I I ] [ e n g l i s h . v  e r s i o n ]

stručné informace | časté dotazy

Berušky I (DOS)

Tato stránka je o staré verzi pro DOS. Nové verze (Linux/Windows) najdete zde.

Úvod

stručné informace

Berušky jsou logickou hrou, která je volně šiřitelná dle podmínek licence <GPL>. Hra principielně vychází z prastaré logické hříčky Sokoban, což je hra, kterou dnes většina mladších hráčů už vůbec nezná. Původní strohou ideu Sokobana, kterou bylo pouhé posouvání beden sem a tam, jsme obohatili o nové logické prvky, jako jsou například různé typy dveří, kameny, výbušné bedny a podobně.

Mimoto přibyla i možnost spolupráce jednotlivých herních postav, berušek, kterých může být v jedné úrovni až pět najednou. Cílem každé úrovně, kterých je ve hře celkem 120, je nasbírat pět klíčů, které otevřou východ do další mise. Na první pohled celkem jednoduché, ovšem s postupující obtížností jednotlivých misí doznáte pravého opaku...

Po hardwarové stránce jsou Berušky velmi nenáročnou hrou. Vyžadují SVGA grafickou kartu, která zvládne rozlišení 640 x 480 ve 256 barvách, minimálně 12MB RAM a procesor třídy 486 nebo vyšší. Z pevného disku vám hra "ukousne" přibližně 15 MB volného místa, pokud si však stáhnete mini verzi bez ozvučení, pak to bude jen něco málo přes 1MB.

Hra byla primárně vyrobena pro systém MS-DOS 5.x. Nyní jsme ji ale přepracovali, takze běží i na systémech Windows a Linux. Více informací najdete v sekci věnované jednotlivým verzím.

Hra měla zcela překvapivě u českých hráčů poměrně velký úspěch, mnohem větší než jsme původně předpokládali. Například na herním serveru Bonusweb.cz bylo zaznamenáno něco přes 20.000 downloadů, což se nám zdá na logickou hru velmi dobrý výsledek.

Mimoto Berušky vyšly na CD přílohách většiny herních časopisů, namátkou Level
a Gamestar. Příznivě hodnocena je především hratelnost a fakt, že hra je k dispozici zcela zdarma i s kompletními zdrojovými kódy. Pokud vás zajímají nezávislé reference hry, je možno si přečíst recenze v různých on-line herních časopisech, kupříkladu doupe.cz, bonusweb.cz nebo novinky.cz. Hru je možno stáhnout v sekci download, nebo z mirroru berusky.bonusweb.cz.

Pokud byste se chtěli nejprve podívat, jak vypadá hra po grafické stránce, můžete tak učinit poklepem myši na zmenšeniny okolních obrázků.

 

Řešení problémů

časté dotazy

Neboť se na nás často obracíte s dotazy, připravili jsme shrnutí vašich nejběžnějších potíží.Tím samozřejmě nechceme naznačit, že nás vaše dopisy netěší nebo snad dokonce obtěžují. Pokud se vám ale nechce čekat na odpověď, můžete si zvolit jednu z následujících podkapitol a zkusit najít odpověď na tu vaši otázku okolo Berušek.

Nejčastější problémy se spuštěním hry
Problémy s konfigurací hry
Potíže vzniklé při hraní hry
Obecné dotazy

 

Nejčastější problémy se spuštěním hry

Problém: Po stažení hry z Internetu nelze archiv rozbalit (komprimační program hlásí poškozený archiv).
Příčina: Soubor buď nebyl stažen celý, anebo používáte nějaký download manager, který soubor nedokáže stáhnout zcela korektně (typicky GO!ZILLA).
Řešení:  Pokusit se hru stáhnout opakovaně, popřípadě použít jiný typ download manageru (doporučujeme NET VAMPIRE <www.netvampire.com>).


Problém: Berušky nelze spustit pod operačním systémem Windows 2000, Windows XP, nebo Widows NT.
Příčina: Berušky využívají přímý přístup k hardwaru (ostatně jako spousta jiných DOSových her). S tímto faktem se bohužel systémy Windows, založené na technologii NT nedokáží smířit.
Řešení:  Bohužel, zřejmě neexistuje metoda, jak Berušky pod těmito operačními systémy přinutit k činnosti. Stále však ještě máte na výběr z několika alternativ:
  • Na disku lze provozovat např. Windows 98 a Windows 2000 společně.
  • Operační systém (typicky MS-DOS, nebo Windows 9x) lze "nabootovat" z běžné systémové (záchranné) diskety. Plusem v tomto případě sice je, že není nutno příslušný systém instalovat celý, mínusem je fakt, že může být náročné systém nakonfigurovat tak, aby fungovala zvuková karta, myš; popřípadě, aby byl umožněn přístup do souborového systému pevného disku.
  • Třetí, prozatím netestovaná možnost, je použití speciálního softwaru, který se jmenuje VMWARE <www.vmware.com>. Tento program se chová jako virtuální počítač, zkrátka a dobře - počítač v počítači, takže je možno pod Windows NT spustit jiný operační systém (MS-DOS, Linux, FreeBSD, atd.). Znovu ale upozorňuji, že tuto možnost prozatím nikdo netestoval, a není tudíž na 100% ověřena.
  •  Zlomit nad hrou hůl a počkat si na druhý díl, který už podobným neduhem zcela určitě trpět nebude.


Problém: Mám stařičký počítač 386DX se 4MB RAM. Stáhl jsem si verzi Berušek se zvuky i hudbou a hra se mi nechce rozjet.
Příčina: Není k dispozici dostatek operační paměti.
Řešení:  Posílit operační paměť alespoň na 12MB RAM, nebo si stáhnout verzi bez zvuků a bez hudby, ta bez problémů funguje i se 4MB paměti. 

 

Problémy s konfigurací hry
Problém: Po spuštění hry se obraz jakoby srazí do horní třetiny obrazovky a vytvoří jakýsi nepřehledný shluk čar a bodů.
Příčina: Zřejmě máte grafickou kartu, která není kompatibilní se standardem VESA (typicky Cirrus Logic).
Řešení: Nejprve si musíte stáhnout opravný patche z našich stránek a nakopírovat jej do adresáře, kde máte instalovány Berušky (potvrdíte přepis původního souboru). Nyní můžete zkusit hru spustit. Je však možné, že chyba i po instalaci patche přetrvá. V takovém případě je ještě nutné stáhnout program <UNIVBE> od firmy <Scitech www.scitechsoft.com>. Po rozbalení archivu spustíte soubor
INSTALL.EXE, čímž proběhne samotná instalace, po jejímž dokončení se automaticky spustí soubor UVCONFIG.EXE, který by měl detekovat vaši grafickou kartu. Pokud jste instalačnímu programu zakázali, aby modifikoval soubor AUTOEXEC.BAT, je třeba vždy před hraním Berušek ručně spustit program UNIVBE.EXE. Bohužel, UNIVBE 5.1 je pouze zkušební verze, která po třech týdnech přestane fungovat a je nutné ji zaregistrovat, aby program mohl fungovat i nadále. Připouštíme, že ani s použitím programu UNIVBE se problém nevyřeší. Pak už zbývá jen jediná možnost - výměna grafické karty (možná vám to připadne zvláštní, ale několik "notorických" hráčů se skutečně k tomuto kroku uchýlilo).


Problém:  Vlastním grafickou kartu S3 Trio. Po spuštění hry v systému Windows 9x se mi "kousne" celý počítač. V operačním systému MS-DOS hra funguje bez problémů.
Příčina: Některé starší grafické karty od firmy S3 mají potíže s přepínáním grafických módů pod systémem Windows.
Řešení:  Přepnout se nejprve do režimu MS-DOS pomocí volby "Tlačítko Start / Vypnout... / Restartovat v režimu MS-DOS" a teprve potom spustit hru z příkazového řádku. Druhou možností je použití zástupce programu BERUSKY.EXE, u kterého bude nutné nastavit 
"Režim MS-DOS" ("Vlastnosti / Program / Upřesnit... / Režim MS-DOS").


Problém: Ačkoliv jsem si stáhl(a) verzi s hudbou a zvuky, moje zvuková karta je
po spuštění hry němá.
Příčina: Pravděpodobně nebyla zvolena zvuková karta pomocí souboru SETUP.EXE. Pokud vlastníte zvukovou kartu SounBlaster Live!, je třeba speciálního nastavení.
Řešení : Nejprve je třeba spustit soubor SETUP.EXE. Program disponuje autodetekcí zvukové karty, takže ve většině případů stačí pouze potvrdit poslední položku "-- Accept". Výjimku tvoří zvuková karta SoundBlaster Live!. Nejprve je třeba si zjistit parametry nastavení zvukové karty. V systému Windows 9x/ME si klikněte na "Tlačítko Start / Nastavení / Ovládací panely / Systém". Na kartě "Správce zařízení" si vyberte položku "Creative Miscellaneous Devices / Creative SB 16 Emulation". Na kartě
"Settings" najdete tři důležité údaje: SB PORT, IRQ a 8 bit DMA. Spusťte program SETUP.EXE a jako zvukovou kartu vyberte: "Sound Blaster 1.0 or clone (DSP v1.xx)". Dále budete postupně vyzváni
k zadání tří dalších hodnot. Uvedete postupně údaje, které jste si dříve přečetli na kartě "Creative SB 16 Emulation / Settings". Posledním krokem je volba položky "Output mode". Zde musíte zvolit "8-bit mono". Setup opustíte pomocí položky " --Accept" a spustíte Berušky. Při zobrazení úvodního loga by již měla začít hrát hudba.


Problém: Ve hře mi nefunguje myš.
Příčina: Zřejmě není zaveden ovladač myši, anebo je chybně nakonfigurován.
Řešení: Tento problém se může vyskytnout pod systémem MS-DOS. Nahrajte ovladač myši do paměti a zkontrolujte, zda je myš opravdu připojená ke správnému portu. Problém může nastat i při použití různých "exotických" ovladačů. V takovém případě je lepší se poohlédnout po standardním, již odzkoušeném ovladači, se kterým nebývají potíže.

 

Potíže vzniklé při hraní hry

Problém: Ve hře nefungují cheaty o kterých jsem se dozvěděl(a) po úspěšném splnění první úrovně v obtížností "lehká".
Příčina: Jsme velmi zlomyslní skřeti a lhali jsme vám - ve hře žádné cheaty nejsou!
Řešení: Namísto cheatů používat mozek. (No, ale abychom nebyli až zas tak úplně zlí, prozradíme vám jednu tajnou klávesu, kterou lze použít v editoru hry. Pokud zmáčknete kombinaci CTRL+O objeví se v horní liště několik prvků navíc, které lze při editaci použít. Opakovaným stiskem CTRL+O se prvky skryjí. Při řešení úrovní vám ovšem tento "cheat" vůbec nepomůže, s tím se musíte smířit).


Problém: První úroveň obtížnosti "nemožná" nelze dohrát.
Příčina:  Název obtížnosti skutečně nelže.
Řešení : Pokud se chcete podívat i na další úrovně v této obtížnosti, stáhněte si nově zveřejněný soubor s hesly do všech obtížností ze sekce download.


Problém: Určité úrovně se mi vůbec nedaří dohrát i po několika hodinách přemýšlení.
Příčina: Pokud se zrovna nejedná o obtížnost "nemožná", chyba bude zřejmě někde na
vaší straně.
Řešení :  Problémovou úroveň za pomoci výše zmiňovaného souboru hesel přeskočit a pustit se do dalších s tím, že k nevyřešené hádance se vrátíte někdy později. Druhou možností je stáhnout si soubor který obsahuje dema řešení k některým úrovním, které nemohli hráči Berušek vyřešit a žádali nás o radu. Zajímavé je, že se prakticky jedná o stále tu samou množinu úrovní. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že pokud máte s řešením určité úrovně problém, bude s největší pravděpodobností do oné skupiny
taktéž spadat (trénink - 06 a 07, lehká - 01, 02, 21, 24 a 43, střední - 01, 11, 19 a 21, těžká - 08, 18 a 20).


Problém: Mám potíže se spuštěním mnou nahraného dema, které obsahuje řešení úrovně.
Příčina: Důvodů může být několik. Může se jednat o chybně uvedený parametr příkazové řádky anebo chybně uvedené jméno souboru. Pokud se demo podaří spustit, ale v průběhu přehrávání dochází ke stavu, kdy se beruška začne "chaoticky" pohybovat po úrovni, je třeba na hru aplikovat příslušný patche, který tento problém řeší.
Řešení : Nejprve zkontrolujte, zda soubor s demem skutečně nachází v adresáři, kde máte nainstalované Berušky. Pokud ano, lze demo spustit příkazem "BERUSKY.EXE d nazev_souboru.dm". Důležité je, že parametr "d" musí být malé písmenko!
V případě, že se demo sice úspěšně spustí, ale v průběhu jeho přehrávání dojde k situaci, kdy se určitá beruška začne "chovat podivně", je nutno použít příslušný patche, po jehož instalaci bude již vše v pořádku.
Problém: Stáhl(a) jsem si z Internetu přídavné úrovně do hry, ale nevím jak je spustit.
Příčina: Věnoval(a) jste nedostatečnou pozornost čtení přiloženého manuálu (soubor BERUSKY.TXT, resp. WBERUSKY.TXT).
Řešení: Zkuste spustit Berušky s parametrem "/?" (BERUSKY.EXE /?). Obdržíte stručnou nápovědu, ve které je uvedena i odpověď na váš dotaz. Stejné informace lze i ve výše zmiňovaném souboru BERUSKY.TXT.

 

Obecné dotazy

Dotaz: Existuje nějaká možnost, jak si uložit právě rozehranou úroveň na disk?
Odpověď: Bohužel ne. Namísto funkce "save" jsou použita hesla. Můžete si ale pozici dočasně uložit během hry do paměti klávesou F2 a když něco zkazíte, lze pozici obnovit za pomoci klávesy F3. Nevýhodou je, že ve vyšších obtížnostech je možnost ukládání omezena jen na několik málo pokusů.


Dotaz: Existuje nějaká dokumentace, nebo návod, ve kterém je vysvětleno, co je cílem hry a k čemu se používají jednotlivé herní prvky?
Odpověď: Jistě. Doporučujeme si nejprve trošku pročíst přiložený návod (nalézá se v souboru BERUSKY.TXT 
a WBERUSKY.TXT), s tím, že přímo ve hře můžete používat vestavěnou nápovědu, která se vyvolává klávesou F1.


Dotaz: Stáhl(a) jsem si zdrojový kód hry, ale nejsem z toho moc moudrý(á). K čemu je vlastně taková věc dobrá?
Odpověď: Zdrojový kód jsme zveřejnili v souladu s licencí GPL. Pokud jste programátor(ka), můžete hru například portovat pod jiný operační systém, nebo jen převzít některou část produktu a použít ji ve svém vlastním programu, ale pouze za předpokladu, že dodržíte licenční ustanovení. Pro řadové hráče tudíž nemá zdrojový kód valného významu.


Dotaz:  Existuje nějaký datadisk ke hře?
Odpověď:  Bohužel, oficiální datadisk nevyšel a zřejmě ani nikdy nevyjde. Můžete si ale stáhnout několik nových úrovní, které vyrobili samotní hráči Berušek. Nebo si můžete počkat na druhý díl hry.

 
© 2001 a n a k r e o n - všechna práva vyhrazena.